Inleiding
Iedereen die praktijk(rij)examen doet bij het Centraal Bureau Rijvaardigheden(CBR) moet over een Verklaring van geschiktheid beschikken. Bij wijzigingen in de gezondheidstoestand hebben patiënten de morele verplichting om gezondheidsproblemen te melden aan het CBR. Daarvoor vult de patiënt een ‘Eigen verklaring’ in. Deze ‘Eigen verklaring’ is te koop bij de rijscholen, de gemeenten en het CBR.
Hersentumoren
Voor patiënten met hersentumoren zijn de prognose en de aanwezigheid van functiestoornissen criteria voor rijgeschiktheid. Vaak is een patiënt rijongeschikt op het moment dat een tumor wordt vastgesteld (door functiestoornissen, door epilepsie, door gedragsveranderingen of door onzekerheid dat functiestoornissen op korte termijn te verwachten zijn).
Als een stabiel klinisch beeld (te beoordelen door de neuroloog) is ontstaan en bij afwezigheid van lichamelijke of geestelijke functiestoornissen die het autorijden kunnen beïnvloeden, kunnen deze personen geschikt worden geacht voor het rijden in een personenauto. Als er lichte functiestoornissen zijn, is een rijtest vereist met een deskundige op het gebied van de praktische geschiktheid van het CBR. Het CBR heeft voor de rijtest een uitvoerig protocol. Hiervoor is een specialistisch rapport vereist, opgesteld door een neuroloog.
Epilepsie
Rijgeschiktheid bij epilepsie is duidelijk omschreven in de ‘Eisen geschiktheid 2000’. Patiënten met een eerste epileptische aanval zijn rijongeschikt tot zes maanden na de aanval. Patiënten met meer dan één epileptische aanval in de voorgeschiedenis zijn ongeschikt tot een jaar na de laatste aanval.
Na afloop van de aanvalsvrije periode kunnen deze patiënten op basis van een specialistisch rapport, opgesteld door een neuroloog, geschikt worden geacht voor een termijn van één jaar. Bij blijvende aanvalsvrijheid is de maximale geschiktheidstermijn drie jaar, daarna vijf jaar en vervolgens onbeperkt. Na een epileptisch insult is iemand in principe altijd ongeschikt voor beroepsmatig gebruik van het rijbewijs. Er zijn wel enige uitzonderingen afhankelijk van soort en aard van de epileptische aanvallen. Informeer hiernaar bij het CBR.
Nadat de termijn verstreken is, vraagt men bij het CBR een zogenaamde nieuwe ‘Eigen verklaring’ aan. Deze verklaring vult men in en stuurt deze weer terug naar het CBR. Het CBR beoordeelt dan de geschiktheid voor het autorijden. In veel gevallen zal het CBR een medische keuring verlangen, soms door de behandelend arts, soms door een onafhankelijk medisch specialist. In sommige gevallen zal een rijtest worden afgenomen door een deskundige van het CBR. Als men rijgeschikt wordt verklaard, kan de geldigheidtermijn van het rijbewijs variëren.
De kosten van de herkeuring en het specialistisch onderzoek worden niet vergoed door de ziektekostenverzekeraar en moeten door de betrokkenen zelf worden betaald. De keuring moet gedaan worden door een onafhankelijk neuroloog, bijvoorbeeld door een arts van het Medisch Expertise en Adviescentrum.
Cognitieve stoornissen
Patiënten bij wie het cognitief functioneren gestoord is (zoals een gestoord oordeel- en kritiekvermogen, gestoorde oriëntatie, geheugenstoornissen, gedragsveranderingen) zijn meestal rijongeschikt. Eventuele tijdelijke geschiktheid, wat moet worden vastgesteld door middel van een specialistisch onderzoek, hangt af van het ziekteverloop en de ernst van de verschijnselen. Voor de bepaling van de geschiktheid moet een rijtest met een deskundige op het gebied van de praktische geschiktheid van de desbetreffende afdeling van het CBR plaatsvinden. Het CBR heeft hiervoor een uitvoerig protocol.
Meer informatie?
Website van het CBR: www.cbr.nl
Versie: 00681 Rijgeschiktheid bij hersentumoren 2026-02