Inleiding
U heeft binnenkort een afspraak voor een nucleair geneeskundig onderzoek. Als u naar de afspraak komt, geeft u toestemming voor het onderzoek. Daar hoort ook het toedienen van de radioactieve stof bij. Wilt u dit liever niet? Zeg dan het onderzoek af.
In deze folder leest u hoe het onderzoek zal gaan. Ook leest u welke voorbereiding u moet nemen. Deze folder is een aanvulling op uw gesprek met de arts.
Nucleair geneeskundig onderzoek
Het onderzoek geeft informatie over mogelijke ontstekingshaarden in uw lichaam. Daarbij worden uw witte bloedcellen gekoppeld aan een radioactieve stof. Witte bloedcellen verplaatsen zich namelijk naar plekken in het lichaam waar ontstekingen zijn. Dankzij de radioactieve stof worden deze plaatsen zichtbaar op de foto’s.
Nucleair geneeskundig onderzoek is een vorm van onderzoek waarbij gebruik wordt gemaakt van licht radioactieve stoffen. Deze stoffen heten isotopen en zenden stralen uit. Met speciale apparatuur worden die stralen opgevangen, gemeten en vastgelegd in de computer.
Niet schadelijk
De hoeveelheid gebruikte radioactieve straling en de vrijkomende röntgenstraling is gering.
Deze hoeveelheid is medisch verantwoord en verdwijnt snel uit het lichaam. Het risico op schadelijke bijwerkingen is hierdoor zeer klein. U merkt niets van de radioactieve vloeistof.
Voorbereiding
Het is belangrijk dat u zich op dit onderzoek voorbereidt:
- Voor dit onderzoek moet u nuchter zijn. Dit betekent dat u de avond voor het onderzoek vanaf 24.00 uur niet meer mag eten en drinken.
- Gebruikt u medicijnen? Dan mag u daar alleen mee stoppen als de arts dat duidelijk tegen u gezegd heeft.
Vooraf doorgeven
Het is belangrijk om vóór het onderzoek aan uw behandelend specialist te vertellen of u:
- Allergisch (overgevoelig) bent voor bepaalde geneesmiddelen
- Aandoeningen heeft
- Zwanger bent of dit snel wil worden
Zwangerschap en borstvoeding
Het kan gebeuren dat u voor het onderzoek ontdekt dat u zwanger bent of zwanger denkt te zijn. Dan is het belangrijk om dit op tijd door te geven. In ieder geval vóór de dag van het onderzoek. Het onderzoek kan dan meestal niet doorgaan.
Geeft u borstvoeding? Dan moet u hiermee 24 uur stoppen, vanaf het moment dat u de radioactieve stof toegediend krijgt. (Ongeboren) baby’s zijn namelijk gevoeliger voor straling dan volwassenen. Als u flesvoeding geeft, vragen wij u dit vooraf te vertellen. De medisch nucleair werker bespreekt dit verder met u.
Het onderzoek
Op de afdeling Nucleaire Geneeskunde wordt bij u bloed afgenomen. Dit gebeurt via een infuusnaald in uw arm. In een laboratorium worden de witte bloedcellen aan een radioactieve stof gehecht. Dit duurt ongeveer 2 uur. Na de bloedafname mag u weer eten en drinken. Tijdens het bewerken van de bloedcellen mag u het ziekenhuis niet verlaten.
Na 2 uur meldt u zich weer op de afdeling. U krijgt de (radioactieve) witte bloedcellen terug ingespoten via de eerder ingebrachte infuusnaald. Daar merkt u niets van.
Ongeveer 4 uur en ongeveer 21 uur nadat de radioactieve witte bloedcellen zijn ingespoten, worden er foto's gemaakt. U ligt dan op uw rug met een camera boven en onder u. Soms worden er meer foto’s gemaakt. Hierdoor kan het onderzoek iets langer duren.
Voorbeeld tijdschema
Het onderzoek gebeurt in 2 dagen. Hieronder ziet u een voorbeeld van tijdschema.
Dag 1:
Om 09.30 uur wordt bij u bloed afgenomen. Hierna mag u weer eten en drinken.
Om 11.30 uur wordt uw bloed teruggespoten.
Om 16.00 uur krijgt u een scan. Dit duurt 15 tot 30 minuten.
Dag 2:
Om 08.15 uur krijgt u nog een scan. Dit duurt 30 tot 60 minuten.
Na het onderzoek
Van het onderzoek heeft u weinig last. U kunt zelf naar huis en mag gewoon eten en drinken. Wel is het belangrijk dat u zich aan een paar regels houdt.
- Geeft u borstvoeding? Stop daar dan 24 uur mee vanaf het moment dat u de radioactieve stof toegediend heeft gekregen.
- Als u kleine kinderen heeft, dan kunt u ze beter zo weinig mogelijk op schoot nemen, in de eerste 12 uur na het onderzoek. Dit in verband met straling die nog aanwezig kan zijn.
- Drink na het onderzoek ten minste 4 glazen water.
- U kunt uw werkzaamheden gewoon hervatten, tenzij de arts iets anders heeft voorgeschreven.
Versie: 00274 Leukocytenscan 2024-07