Aan het laden

Martini offers Google® Translate as a convenience for visitors to our web site who may not have Dutch as their primary language. Google® Translate provides automated translations, which may result in incorrect or misleading translations. Martini is not responsible for any translations provided by Google® Translate or for any damages or losses arising from the use of or reliance on these translations. Viewers who rely on information through Google® Translate on our web site do so at their own risk.

Go to Google Translate

  1. Home
  2. Behandeling en onderzoek
  3. Borstreconstructie na borstkanker

Borstreconstructie na borstkanker

Inleiding

In overleg met de plastisch chirurg besluit u tot het ondergaan van een borstreconstructie. Welke techniek er wordt gebruikt is afhankelijk van uw persoonlijke situatie. De mogelijkheden worden aan het begin van het traject uitvoerig met u besproken. Samen met de plastisch chirurg wordt het behandelplan samengesteld.

5 operatietechnieken

Er zijn 5 technieken om een borst te reconstrueren na een borstamputatie, dat wil zeggen het maken van een ‘’nieuwe’’ borst.
Iedere techniek is anders en het verschilt per situatie wat mogelijk is. Houd er dus rekening mee dat niet elke operatietechniek voor u geschikt kan zijn.

Algemeen

  • Elke van de hieronder beschreven ingrepen vereist een ziekenhuisopname en de operatie vindt plaats onder algehele narcose.
  • De opnameduur is afhankelijk van de operatietechniek en het verloop hiervan.
  • Over het verloop van de opname en de nazorg leest u in de folders waarnaar verwezen wordt. 

Lipofilling

Bij lipofilling wordt uw eigen lichaamsvet gebruikt om een nieuwe borst op te bouwen. Het vet wordt weggehaald bij plekken waar u het kunt missen, zoals de buik, de dijen of de flanken. Vervolgens wordt dit vet gezuiverd en in kleine hoeveelheden in de borststreek geïnjecteerd.

Omdat er per sessie een beperkte hoeveelheid vet kan worden ingespoten, zijn meerdere ingrepen nodig om een volledige borst op te bouwen. Dit traject bestaat uit 4 tot 6 sessies, met een tussenperiode van circa 3 tot 6 maanden per sessie. De borst groeit zo geleidelijk en op een natuurlijke manier.

Het voordeel van deze methode is dat er uitsluitend gebruik wordt gemaakt van eigen lichaamsmateriaal, zonder prothese of weefsel van elders in het lichaam. Het resultaat voelt zacht en natuurlijk aan.

Voor elke sessie wordt u opgenomen voor een dagbehandeling. De ingrepen vinden plaats onder narcose of plaatselijke verdoving met sedatie.

Meer informatie over deze methode kunt u vinden in de folder Lipofilling.

De borstprothese

Dit is operatie technisch een van de meest eenvoudige operaties op het gebied van borstreconstructies. Voor deze optie kunt u in principe alleen kiezen als er voldoende gezonde/soepele huid beschikbaar is na de amputatie. 

Er wordt een prothese onder de borstspier en/of de huid geplaatst wat zorgt voor een vollere borst.

De tissue expander en later een borstprothese

 

Deze ingreep wordt toegepast wanneer er onvoldoende huid beschikbaar is na de amputatie. Met een tissue expander worden de borstspier en/of de huid opgerekt zodat er voldoende ruimte ontstaat voor het plaatsen van een borstprothese. Dit wordt weefselexpansie genoemd. De plastisch chirurg plaatst een lege ‘ballon’ onder de grote borstspier, die na de operatie geleidelijk wordt opgevuld.

Dit opvullen gebeurt wekelijks op de polikliniek in een termijn van 4 tot 8 weken. Na enkele maanden is uw huid voldoende opgerekt en volgt de operatie waarbij de tissue expander gewisseld wordt naar de definitieve borstprothese.

Dit traject heeft een langer tijdsbestek dan enkel het inbrengen van een prothese en het bestaat uit 2 operaties.
Meer informatie hierover kunt u vinden in de folder Tissue expander.

De Lattisimus Dorsi methode (LD-methode)

Deze operatietechniek kan worden gebruikt als er te weinig of ongeschikte huid aanwezig is. Dit kan het gevolg zijn van bijvoorbeeld bestraling of eerdere borstoperaties.

De plastisch chirurg gebruikt de huid van de rug met de daaronder gelegen spier om de borst te maken. Van deze huid wordt een lap gemaakt en deze wordt ingevoegd in de bestaande borst. Onder de LD-lap kan tegelijkertijd een prothese geplaatst worden om de borst voller te maken. Dit is echter niet altijd noodzakelijk.

Meer informatie over deze methode leest u in de folder LD-methode.

De DIEP-methode

Deze procedure is de meest natuurlijke methode voor een borstreconstructie, maar tevens ook de meest gecompliceerde vorm.
Er wordt huid van de buik gebruikt om een nieuwe borst te maken. Deze huid (DIEP-lap) bevat zoals bij de Lattisimus Dorsi geen spier, maar een bloedvat welke naar de borst wordt getransplanteerd. 
Ook vindt er tegelijkertijd een buikwandcorrectie plaats, omdat er huid en weefsel is gebruikt uit de buik. Bij deze methode is geen borstprothese nodig.
Meer informatie over deze methode leest u in de folder: DIEP-methode.

Opname

In sommige gevallen wordt u opgenomen op de verpleegafdeling en anders verloopt het opname proces via het: ‘’lopend naar OK’’. Dit betekent in het kort dat u via de opname lounge naar de operatiekamer gaat en nadien op de verpleegafdeling komt te liggen. Meer informatie leest u in de folder Preoperatief Spreekuur.

 

Versie: 00480 Borstreconstructie na borstkanker 2026-03

Specialisme: Plastische Chirurgie