Nieuws - 29-01-2026
Sta stil bij wat telt: fototentoonstelling over proactieve zorgplanning geopend

In het Martini Ziekenhuis is de fototentoonstelling ‘We moeten praten’ geopend. Acht ouderen delen in deze tentoonstelling hun persoonlijke verhaal. Ze laten zien hoe het is om stil te staan bij levensvragen en hoeveel rust dat kan geven. Voor henzelf en voor de mensen om hen heen.
Want soms verandert het leven onverwacht. Door een ongeluk, een ziekte of gewoon doordat we ouder worden. Dan is het belangrijk om stil te staan bij vragen waar we misschien liever niet over nadenken. Wat betekent kwaliteit van leven voor mij? Welke zorg past bij mij, nu en later? Wie mag voor mij beslissen als ik dat zelf niet meer kan?
Wat is proactieve zorgplanning?
Proactieve zorgplanning in de palliatieve fase zijn gesprekken tussen patiënt, naasten en zorgprofessionals, waarbij tijdig wensen, waarden, doelen en grenzen met betrekking tot de laatste levensfase worden besproken en vastgelegd. Deze gesprekken zijn geen eenmalig moment, maar een doorlopend proces van afstemmen en bijstellen. Belangrijke thema’s zijn beslissingen over medische interventies, gewenste plaats van zorg en overlijden, wat de doen bij wilsonbekwaamheid.
Waarom is proactieve zorgplanning belangrijk?
Door vroeg te praten over de toekomst, ontstaat ruimte voor passende zorg en rust bij de patiënt en diens naasten. Zorg die aansluit bij de wensen van de patiënt en meer regie en kwaliteit van leven en sterven. Duidelijkheid over wensen en grenzen vóórdat er een crisissituatie ontstaat zorgt voor minder onverwachte opnames en crisissituaties.
De tentoonstelling reist langs de zeven Santeon ziekenhuizen en is in het Martini Ziekenhuis te zien van 29 januari tot en met 23 februari. Bezoekers kunnen de portretten en verhalen bekijken op de begane grond op de gang naar bouwdeel C/D.